Doğum Yapan Kadın Çalışanın Yarım Gün Çalışma Hakkı

Doğum Yapan Kadın Çalışanın Yarım Gün Çalışma Hakkı

Doğum Yapan Kadın Çalışanın Yarım Gün Çalışma Hakkı

Doğum yapan kadın çalışana yönelik yapılan yeni yasa düzenlemesi gereği hakkı olan yarım gün çalışma süresi düzenlemesinin detayları madde ile ortaya çıktı. Yeni doğum yapmış olan kadına tanınacak olan yarım günlük mesai hakkını kullanmak istemesi durumunda işverenin bunu reddetme hakkı yoktur. Peki doğum yapan kadının yarım gün çalışma hakkı düzenlemesi tam olarak nedir ve neler yapılması gereklidir? Çalışan kadının doğum yapması durumunda hakları nelerdir? Yarım gün çalışma hakkını nasıl kazanır?

Doğum yapmış olan bayan çalışanın, doğumdan sonra yarı çalışma hakkını kazanabilmesi için, doğumdan önce çalıştığı sürelerde 3 yıl boyunca toplam olarak 600 gün işsizlik sigortası priminin SGK’ya bildirilmiş olması gereklidir. Bu kriter yerine gelmiyorsa, kişi yarım gün çalışma hakkını kaybeder. Bundan ayrı olarakta 4857 Sayılı Kanunda yer alan 63. maddede belirtilmiş durumda yer alan haftalık çalışma süresinin en az yarısı kadar fiili olarak çalışmış olması gereklidir.

Doğum Yapan Kadının Kullanmak İstediği Hakkını İşverenin Reddetme Hakkı Yok 

Doğum yapmış olan bayan çalışanın eğer yarı çalışma hakkı varsa ve kullanmakta istiyorsa, bunu işverenine 1 ay önceden bildirimde bulunması gereklidir. Yarım gün çalışma talebinde bulunan bayan çalışanı, işverenin reddetme hakkı bulunmamaktadır. Bu işlemlerin ardından, bayan çalışan, çalışma belgesini alarak İŞKUR’a gitmeli ve yarım gün çalışma hakkını kullanacağını kuruma bildirmelidir. İŞKUR’a yapılacak olan bildirimi, izinden sonra engeç bir ay içinde yani 30 gün süre içinde yapması gereklidir. Bildirimde bulunması gerektiği halde mücbir sebepler dediğimiz durumların dışında kalan durumlarda kişi bildirmesi gereken yarım gün çalışacağı bilgisini eğerki İŞKUR’a bildirmes ise yine yarım gün çalışma ödeneğini alacaktır fakat böyle bir durumda kaç gün gecikilirse bu verilecek olan yarım çalışma ödeneğinden kesilecektir.

Yarı Çalışma Hakkını Kullanan Bayandan Kesinti Yapılmayacak

 Yarı çalışma hakkını kullanmak isteyen ve kullanan bayan çalışandan kesinlikle damga vergisi haricinde diğer kesintiler yapılmamaktadır. Geçici olarak iş göremezlik ödeneğini hak kazanmış olan kişiler içinde doğum ve evlat edinme gibi durumların meydana gelmesi halinde yarım çalışma ödeneği verilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir? 2019 başlıklı makalemizde işsizlik maaşı artıyor mu, işsizlik maaşı başvuru ve işsizlik maaşı hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.




ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bu sitenin tüm içeriği, tüm doğan haklar ve yasal sonuçlarla birlikte Ekonomist.kim'in yazarlık hakkına tabidir. Telif hakkı yasasının gereklerini ihlal etmediğiniz sürece ayrı sayfalar ve/veya bölümler yükleyebilir ya da yazdırabilirsiniz. Ekonomist.kim'in önceden yazılı izni olmadan çoğaltma (bütün ya da bölüm olarak), değişiklik ya da genel ya da ticari amaçla sitenin kullanımı kesinlikle yasaktır. Ayrıca sitede yer alan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur.